Sprzęt dla początkujących – uprząż

Własna uprząż wspinaczkowa nie jest sprzętem niezbędnym na ścianie ponieważ w większości obiektów wspinaczkowych jest możliwość wypożyczenia uprzęży. Jeżeli na ściance nie ma takiej możliwości lub planuje się wyjazd w skały warto zakupić własną uprząż.

Jak wybrać odpowiednią uprząż wspinaczkową.

Wybierając uprząż wspinaczkową trzeba zwrócić uwagę na rodzaje klamer, ilość i umiejscowienie szpejarek (ucha do których przyczepia się sprzęt np. eskpresy lub przyrząd do asekuracji gdy są nieużywane), szerokość pasów, waga, rozmiar. Firmy produkujące uprzęże do wspinaczki sportowej to np. Lhotse, Ocun, Singing Rock, Petzl, Climbing Technology, Black Diamond, Mammut.

Rodzaj klamry

Uprzęże wspinaczkowe mogą być wyposażone w klamry standardowe które reguluje się przez ręczne przesuwanie paska i w których zawsze trzeba pamiętać o blokowaniu. Automatyczne gdzie regulacja jest płynna przez odchylenie klamry i zaciągnięcie paska. Trzecią opcją są uprzęże które mają tylko klamrę na pasie biodrowym, a pasy udowe mają stałą wielkość.

Klamry standardowe są wykorzystywane coraz rzadziej, są najmniej wygodne i przez to że wymagają zabezpieczenia przy każdej regulacji są najmniej bezpieczne.

Klamry automatyczne są najbardziej uniwersalnym wyborem, umożliwiają szybką i łatwą regulacje wielkości uprzęży wspinaczkowej.

Wersja uprzęży ze stałą wielkością pasów udowych jest przeznaczona dla osób dla których waga sprzętu jest bardzo ważna. Każda klamra w uprzęży wspinaczkowej waży więc wyeliminowanie ich automatycznie pozwala na zmniejszenie wagi. Uprzęże bez regulowanych pasów udowych mają tą wadę że w przypadku chęci wspinania w grubszym ubraniu mogą po prostu nie pasować.

Umiejscowienie szpejarek

Szpejarki są to elementy uprzęży pozwalające na przyczepienie sprzętu wspinaczkowego takiego jak ekspresy, karabinki, repy, taśmy czy przyrządy asekuracyjne. Przymierzając uprząż wspinaczkową należy zwrócić uwagę na umiejscowienie szpejarek tak żeby były możliwie łatwo dostępne każdą ręką. Dodatkowe pochylenie szpejarek może pomóc ponieważ sprzęt w szpejarce będzie ześlizgiwał się w sposób ułatwiający zdjęcie go ze szpejarki.

Szerokość pasów

Szerokość pasów w uprzęży wspinaczkowej ma znaczenie ze względu na wygodę podczas siedzenia w uprzęży. Im pas jest szerszy tym uprząż wspinaczkowa mniej wpija się w uda i pas. Jeżeli ktoś dłuższy czas wisi w uprzęży cienkie paski szybciej powodują drętwienie nóg. Szerokość pasów w uprzęży wspinaczkowej oczywiście wpływa na jej wagę, więc na początku najlepiej wybrać średnią szerokość pasów. Warto też zwrócić uwagę na wyściółkę, im bardziej miękka tym wygodniejsza.

Waga

Waga uprzęży jest oczywiście istotna, ale wybierając pierwszą uprząż nie jest najważniejsza, wybór uprzęży bardziej uniwersalnej ale cięższej jest bardziej rozsądnym wyjściem.

Rozmiar

Rozmiar uprzęży wspinaczkowej należy dobrać tak żeby pas biodrowy po prawidłowym zaciśnięciu miał możliwość regulacji w obie strony. To samo tyczy się pasów udowych, przy czym ważniejsze jest żeby pasy udowe miały możliwość powiększenia, ze względu na ubranie.

Cena

Ceny uprzęży wspinaczkowych do wspinaczki sportowej zaczynają się od 90zł a kończą na około 400zł

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *