Słownik wspinaczkowy

Będąc pierwszy raz na ściance usłyszysz wiele zwrotów które mogą być niezrozumiałe, ten słownik ma pomóc w zrozumieniu o co chodzi. Oczywiście nie wyjaśnia to wszystkiego ale mam nadzieję że wyjaśni chociaż część wątpliwości związanych z wyrażaniem się osób wspinających.

 

bachar – inaczej drabina Bachara. Jest to przyrząd treningowy wymyślony przez Johna Bachara. Jest to drabina przeważnie umieszczona pod kątem 20 stopni po której wspina się używając samych rąk lub rąk i nóg.


bania – skok wykonany będąc na ścianie do innego chwytu poza zasięgiem.


bigwall – przeważnie jest to największa część ściany na danym obiekcie wspinaczkowym
bulder – niska ścianka wspinaczkowa a której trenuje się bez liny. Przeważnie na takiej formie trenuje się trudne przechwyty. Sama nazwa wzięła się od miejscowości Bulder w Colorado, gdzie popularna była wspinaczka na małych formach skalnych.


buła – mięśnie przedramienia lub zmęczone/zakwaszone mięsnie przedramienia (zbułowane). Ze względu na pracę tej grupy mięśni w warunkach beztlenowych często tworzą się w nich zakwasy i przez to twardnieją utrudniając łapanie się chwytów.
campus – przyrząd do ćwiczeń przechwytów dla zaawansowanych wspinaczy (ze względu na możliwe urazy nieprzyzwyczajonych palców). Jest to lekko przewieszona deska z przykręconymi do niej listewkami.


dach (okap) – największe możliwe przewieszenie na drodze wspinaczkowej odchylone 90 stopni od pionu. Dach i okap różnią się wielkością.
droga – ułożona sekwencja przechwytów lub część ściany wspinaczkowej najczęściej ograniczona drogami biegnącymi obok lub możliwością asekuracji tzn. linią ekspresów lub stanowiskiem na którym wisi wędka.
ekspres – sprzęt wspinaczkowy służący do asekuracji. Wykorzystuje się go do połączenia liny z punktem asekuracyjnym (na ścianie są to plakietki) podczas wspinaczki “z dołem”.
flash – sposób pokonania drogi wspinaczkowej – droga pokonana w ciągu (bez obciążenia liny) za pierwszym razem ale z podpowiedziami tzn. ktoś podpowiedział jak pokonać trudny moment, osoba prowadząca widziała jak ktoś pokonuje tą drogę, podpowiedzi podczas wspinaczki.
klama – duży dobry chwyt na który można złapać całą dłonią.
krawądka – mały chwyt który można złapać tylko końcówkami palców.
kubek – przyrząd do asekuracji.
lot – odpadnięcie osoby wspinającej się z dołem powyżej ostatniego punktu asekuracji.
magnezja – biały proszek który zapobiega ślizganiu się spoconych dłoni i palców po chwytach. Najczęściej na ścianach jest zakaz używania sypkiej magnezji dlatego jest też magnezja dostępna w kulkach oraz w płynie.
mono – przechwyt obiema rakami jednocześnie.
nohand – miejsce na drodze wspinaczkowej gdzie można stać bez korzystania z rąk,
oblak – chwyt który działa na zasadzie tarcia, nie można na nim zagiąć dłoni ani palców.
obwód – droga treningowa najczęściej ułożona tak żeby móc zrobić wiele powtórzeń takiej drogi bez schodzenia.
odciąg – chwyt dobrze działający (wygodny) tylko w jednym kierunku.
onsight – przejście drogi wspinaczkowej, w ciągu, za pierwszym razem bez jej znajomości.
plakietka – element asekuracji stałej do którego wpina się ekspres.
podchwyt – chwyt najlepiej działający jeżeli złapie się go od dołu.
pp – poprowadzenie drogi wspinaczkowej w ciągu, w co najmniej drugiej próbie, z założonymi wcześniej ekspresami.
prowadzenie – czyli wspinaczka z dolną asekuracją.
przewieszenie – element drogi wspinaczkowej będący w zakresie pomiędzy pionem a dachem.
przyblok – trzymanie się chwytu na zgiętej ręce.
rest – odpoczynek na drodze bez obciążania liny
rp – redpoint -poprowadzenie drogi wspinaczkowej w ciągu, w co najmniej drugiej próbie, bez założonych wcześniej ekspresów.
rzeźba – element ścianki wspinaczkowej imitujący skałę.
spit – nazywany również nitem, rodzaj kotwy do osadzania w skale stałych punktów asekuracyjnych lub zjazdowych. Na ścianie wspinaczkowej do spitów przykręcone są plakietki.
spręż – nastawienie do działania / wspinaczki, jeżeli spręż jest oznacza to że nastawienie jest dobre.
stanowisko - na ściance wspinaczkowej jest to najwyższy punkt wpięcia liny przy prowadzeniu lub element na którym powieszona jest wędka. Stanowisko składa się co najmniej z dwóch połączonych punktów asekuracyjnych.
szmata – zadać ze szmaty, podciągnąć się na szmacie – podciągnięcie na jednej ręce.
trawers – trawersowanie – wspinaczka w poprzek ściany, najczęściej forma rozgrzewki wykonywana na niskiej wysokości bez asekuracji. Trawers może też być częścią drogi wspinaczkowej i może znajdować się na różnej wysokości.
wędka – top rope – sposób asekuracji w którym wspinacz i osoba asekurująca są połączone liną która biegnie przez stanowisku na górze drogi.
wpinka – wpięcie liny do ekspresu podczas wspinaczki z dołem.
zacięcie – wzajemne ułożenie ścian (prostopadłe lub zbliżone do prostopadłego) pozwalające wykorzystywać obydwie ściany do wspinaczki.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *