Sprzęt dla początkujących – buty

Zaczynając przygodę ze wspinaniem z czasem zaczniesz rozważania na temat jaki sprzęt będzie odpowiedni na początek. Podstawowymi elementami sprzętu wspinaczkowego są buty i to one powinny być najważniejsze przy planowaniu zakupów. Pozostałe elementy ekwipunku potrzebnego na ścianie wspinaczkowej są dostępne do wypożyczenia na obiektach wspinaczkowych i mogę być kupione w drugiej kolejności: uprząż, przyrząd do asekuracji , magnezja i woreczek na magnezję oraz na późniejszym etapie lina dynamiczna.

 

Wybór butów wspinaczkowych:

Jest wiele firm produkujących buty do wspinaczki sportowej np. Evlov, FiveTen, Red Chili, Rock Pillars, La sportiva. Ze względu na różnicę rozmiarów i dopasowanie butów, buty najlepiej przymierzyć przed zakupem. Zakupy online bez wcześniejszego przymierzenia butów nie jest dobrym pomysłem.

Rozmiar

Buty wspinaczkowe powinny być wygodne. Na początku nauki wspinania nie ma potrzeby kupowania butów za małych, natomiast należy wziąć pod uwagę że buty w trakcie korzystania trochę się rozciągną. W zależności od materiału z jakiego zrobione są buty będą rozciągały się bardziej lub mniej. Buty zrobione ze skóry rozciągają się bardziej, niż buty zrobione z materiałów syntetycznych.

Asymetryczność

Buty bardziej asymetryczne pozwalają na lepsze poruszanie się w przewieszeniach i na drobnych stopniach. Na początku najlepiej wybrać buty symetryczne ze względu wygodę.

Guma

Wybierając buty należy zwrócić uwagę na gumę z jakiej wykonane są podeszwy. Różne firmy mają różne wersje gum np. Stealth, Onyx, Vibram. Warto wybrać buty z podeszwami z dobrą gumą ponieważ od tego zależy przyczepność buta na stopniach i na tarcie.

Zapięcie

Na ściankę najlepsze są buty zapinane na rzepy lub wsuwane, ze względu na szybkość zakładania i wygodę.

Cena

W zależności od materiału, gumy i firmy ceny butów wspinaczkowych zaczynają się od około 100zł aż do około 600zł. Na początek warto wybrać tańsze buty ale nie najtańsze bo to najczęściej oznacza gorszą jakość wykonania i niższą trwałość.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *